Realizacja zlecenia
Cel badań i zakres badań
Zamawiający składa zapytanie o ofertę na wykonanie badań/usługi, w której określa cel (np.: materiał ma spełniać wymagania klasy C wg PN-EN 13501-1; dla R6 wg europejskich wymagań kolejowych PN-EN 45545-2, dla klasy B1 wg DIN 4102-1) lub zakres badań w postaci wykazu norm badawczych.
W zależności bowiem od przeznaczenia i miejsca stosowania (podłoga lub ściana na statku morskim, w wagonie pasażerskim, itd.) materiał/wyrób musi spełnić inne wymagania techniczne potwierdzone pozytywnymi wynikami badań metodami badawczymi określonymi w tych wymaganiach.
Wskazanie celu badania umożliwia identyfikację metod badawczych i umieszczenie w sprawozdaniu oceny zgodności wyników badań z tymi wymaganiami. Bez tej deklaracji zamieszczenie w sprawozdaniu oceny zgodności nie jest możliwe ze względu na brak danych odniesienia dla porównania.
Zapytanie może dotyczyć również badań wg nieznanych wymagań technicznych/normatywnych.
Na tej podstawie, w oparciu o analizę możliwości technicznych i proceduralnych oraz dodatkowych konsultacji z Zamawiającym, Laboratorium przedstawia ofertę na wykonanie badań lub informuje Zamawiającego o braku możliwości techniczno-proceduralnych wykonania takiej.
Zlecenie na wykonanie badań
Po akceptacji oferty Zamawiający dostarcza formalne zlecenie w formie papierowej lub elektronicznej.
Zlecenie powinno zawierać:
Dane teleadresowe
Dane techniczne materiału/wyrobu, w tym przeznaczenie; sposób mocowania; rodzaj zalecanego kleju, sposób jego nanoszenia i czas schnięcia (jeżeli jest stosowany)
Producenta materiału/wyrobu
Liczbę i wymiary próbek ( link )
- Miejsce poboru i sposób przygotowania próbek (wymóg formalny do sprawozdania z badań)
- Wymagania techniczne/normatywne
- Deklarację obecności w czasie badań
- Wymagane wersje językowe sprawozdań
- Forma akceptacji zakresu prac/badań przez Zamawiającego (wystarcza akceptacja oferty; konieczna jest dwustronna umowa)